Publikācijas

LAURA VEIDE, ILONA VILKOITE: PACIENTA SAGATAVOŠANA KOLONOSKOPIJAI

Ņemot vērā pastāvīgi augsto saslimstību ar zarnu vēzi Latvijā, kā arī nepiedodami augsto mirstību no šīs slimības, vēlamies atgādināt un akcentēt kolonoskopijas izmeklējuma kritiski svarīgo lomu šīs slimības diagnostikā, kā arī agrīnā ārstēšanā.

Kolonoskopija ir resnās zarnas un tievo zarnu beigu daļas endoskopiska izmeklēšana, tā ir diagnostiska un reizē terapeitiska metode gastroenteroloģijā, kas ļauj laikus konstatēt resnās zarnas gļotādas izmaiņas, vajadzības gadījumā iegūt audu paraugus morfoloģiskai izmeklēšanai, kā arī veikt polipektomijas. Izmeklējums tiek veikts caur anālo atveri. Resnās zarnas apskate mūsdienās parasti tiek veikta intravenozajā sedācijā – pacients iemieg un pamostas tikai tad, kad procedūra jau ir beigusies, tāpēc neizjūt absolūti nekādu diskomfortu. Vienīgais ierobežojums pēc procedūras ir liegums piedalīties satiksmē, jo pēc procedūras un narkozes pacients dažas stundas atradīsies eiforiskā, pacilātā noskaņojumā.

Kolonoskopija tiek rekomendēta un veikta dažādu iemeslu dēļ – pacienta subjektīvo sūdzību dēļ, lai meklētu to cēloni, taču galvenokārt – zarnu vēža riska samazināšanai, kolonoskopijas laikā ir iespēja diagnosticēt gļotādas labdabīgus veidojumus (polipus), kā arī noņemt tos, tādējādi mazinot risku zarnu vēža attīstībai.

Lai veiktu kolonoskopijas izmeklējumu un tā pievienotā vērtība būtu pēc iespējas lielāka, pirms izmeklējuma ir nepieciešama specifiska gatavošanās – dienu pirms kolonoskopijas ar speciāliem līdzekļiem resnās zarnas gļotādas virsma tiek attīrīta no zarnu satura. Gatavošanās līdzekļus pacientam rekomendē ārsts, kas pacientu nosūta uz kolonoskopijas izmeklējumu. Labi sagatavota resnā zarna neapšaubāmi ir viens no svarīgākajiem nosacījumiem kvalitatīvas kolonoskopijas veikšanai.

Visbiežāk pacientiem kolonoskopijas izmeklējumu rekomendē ģimenes ārsts vai gastroenterologs, un ārsta uzdevums ir pacientiem izskaidrot, kā labāk un efektīvāk attīrīt resno zarnu. Labi sagatavota zarna ārstam dod iespēju saskatīt sīkākās zarnu gļotādas izmaiņas, taču nepilnīgi iztīrīts resnās zarnas segments palielina iespēju, ka netiks pamanīta kāda sīka, taču reizēm ļoti nopietna zarnu gļotādas izmaiņa, kas nākotnē varētu rezultēties ar zarnas audzēju.

Lai gan šobrīd Latvijā ir pieejami dažādi zarnu attīrīšanas līdzekļi, veicot kolonoskopijas izmeklējumus ikdienā, novērojams, ka vēl aizvien zarnu tīrība kolonoskopijas laikā ir liela problēma.

Diētas rekomendācijas pirms kolonoskopijas

Ārsts pacientu informē ne tikai par piemērotāko zarnu tīrīšanas līdzekli, bet arī par diētas ierobežojumiem pirms izmeklējuma, jo arī tie ir ļoti svarīgi. Apmēram nedēļu pirms procedūras pacientam iesaka ievērot diētu ar samazinātu šķiedrvielu daudzumu, uzturā ierobežojot kviešu klijas, plūmes, pilngraudu maizi, nevārītus dārzeņus, augļus ar mizu, skābās ogas, riekstus, dažādas sēklas, sēnes, sīpolus, kukurūzu. Ieteicams ēst jogurtu bez piedevām, augļu vai dārzeņu biezeņus, buljonu, maizi bez sēklām, rīsus, griķus, putraimus, auzu pārslas, prosu, vistu, zivis, olas, piena produktus. Trīs dienas pirms zarnas tīrīšanas ieteicams lietot tikai pusšķidru ēdienu. Runājot par dienu pirms izmeklējuma, reizēm ārstu domas dalās – daži ārsti iesaka viegli sagremojamu pārtiku – ļoti vieglas brokastis, pusdienās varētu ēst šķidru, dzidru buljonu (bez piedevām, bez zaļumiem un garšvielām), nedrīkst ēst vakariņas un jebkādus citus ēdienus. Daži ārsti tomēr iesaka dienā pirms izmeklējumu pilnībā atturēties no ēdiena. To, kāda taktika izmantojama konkrētam pacientam, konsultācijas laikā precīzāk noteiks ārsts, precizējot atsevišķus jautājumus. Kolonoskopijas izmeklējuma dienā nedrīkst ēst līdz izmeklējuma veikšanai. Pēc izmeklējuma gan drastisku ierobežojumu ēšanā nav, var atgriezties pie normāla ēšanas režīma. Ja pacients nopietni izturas pret kolonoskopijas izmeklējumu un gatavošanos tam, ārstam ir lielākas iespējas pamanīt sīkas izmaiņas zarnas gļotādā, tas noteikti ir pacienta interesēs

Medikamentu lietošana pirms izmeklējuma

Ārstam, kurš rekomendē veikt kolonoskopiju, ir jāprecizē, vai un kādus medikamentus pacients lieto citu slimību, piemēram, arteriālās hipertensijas vai cukura diabēta, korekcijai. Lietojot zarnu tīrīšanas līdzekli, atsevišķu medikamentu iedarbība var mazināties. Gatavojoties kolonoskopijas izmeklējumam, kā arī izmeklējuma dienā rekomendē atturēties no urīndzenošo medikamentu jeb diurētisko līdzekļu lietošanas, iespēju robežās būtu jāatturas no pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļu lietošanas gatavošanās un izmeklējuma dienā. Zarnu tīrīšanās līdzeklis var ietekmēt kontracepcijas medikamenta uzsūkšanos, ja tas tiek lietots, to iedzerot, tādos gadījumos jānodrošinās ar papildu kontracepcijas metodi. Pacientiem, kas sirgst ar cukura diabētu, kolonoskopijas izmeklējumu ieteicams plānot pirmajā dienas pusē, vēlams, līdz plkst. 12.00, insulīna vai orālo glikēmiju kontrolējošo medikamentu deva būtu jāpielāgo individuāli, konsultējoties ar savu ģimenes ārstu vai endokrinologu. Aptuveni 5–7 dienas pirms kolonoskopijas būtu jāpārtrauc dzelzs preparātu lietošana, jo šiem medikamentiem ir tendence iekrāsot fēces tumšā krāsā, tādā veidā apgrūtinot izmeklējuma laikā iegūto attēlu interpretāciju. Tādi medikamenti kā antibiotikas un pretepilepsijas līdzekļi ir jālieto vismaz 2 stundas pirms un ne ātrāk kā 6 stundas pēc zarnu tīrīšanas līdzekļa lietošanas. Piesardzība jāievēro pacientiem, kas lieto kalcija kanāla blokatorus, litiju saturošas zāles vai zāles, kas varētu ietekmēt elektrolītu līmeni. Pacientus, kas lieto asins šķidrinošos medikamentus – antiagregantus (aspirīnu, klopidogrelu) un antikoagulantus (varfarīnu, rivaroksabānu, dabigatrānu u.c.) –, informē, ka iespēju robežās, konsultējoties ar savu ģimenes ārstu, būtu vēlams 5–7 dienas pirms plānotās procedūras šos medikamentus nelietot.

Medikamenti kādu citu slimību dēļ zarnas tīrīšanas laikā jālieto kā ierasts, uzdzerot malku ūdens. Pēdējā medikamentu deva, ko pacients lieto ikdienā, pirms kolonoskopijas jāieņem kopā ar pēdējo zarnas tīrīšanas līdzekļa devu.

Zarnu tīrīšanas līdzekļi

Šos medikamentus lieto pieaugušajiem resnās zarnas attīrīšanai pirms endoskopiskas vai radioloģiskas izmeklēšanas vai pirms resnās zarnas ķirurģiskas operācijas, ja ir klīniska nepieciešamība.

Latvijā ir pieejami vairāki zarnu tīrīšanas līdzekļi:

  • polietilēnglikola preparāti – sāļus saturoši līdzekļi, kas ir osmotiskas darbības caurejas medikamenti un darbojas, palielinot šķidruma tilpumu zarnās, veicinot biežu vēdera izeju ar šķidru saturu un tai sekojošu zarnu attīrīšanu. Šis līdzeklis ir ar relatīvi grūti panesamu garšu, var izraisīt sliktu dūšu, to izvēlas pacientiem ar hronisku nieru bojājumu;
  • polietilēnglikola preparāti ar mazāku apjomu – satur sāļus vai askorbīnskābi, veicinot osmotisku caureju;
  • sulfātus saturoši preparāti (nātrija sulfāts, kālija sulfāts un magnija sulfāts). Zināms, ka šīs grupas preparāti veiksmīgāk tīra zarnas labo pusi;
  • dubultas darbības līdzeklis, kura sastāvā ir nātrija pikosulfāts – caurejas līdzeklis, kas darbojas, pastiprinot zarnu darbību, kā arī magnija citrāts, kurš darbojas, aizturot šķidrumu zarnās, lai izraisītu attīrošu iedarbību. Šis preparāts ir ar salīdzinoši vispatīkamāko garšu, vieglāk panesams gatavošanās laikā.

Lai sasniegtu labāku zarnas tīrību, tīrīšanas līdzekļus rekomendē lietot dalītā devā. Pirmo daļu ieņem vakarā pirms kolonoskopijas plkst. 18.00 un izdzer divu stundu laikā, otro – iesāk lietot sešas stundas pirms izmeklējuma un izdzer divu stundu laikā. Pēdējās devas lietošanu ieteicams pabeigt vismaz 3–4 stundas pirms procedūras. Gatavojoties kolonoskopijai un lietojot zarnu tīrīšanas līdzekļus, vajadzētu ieplānot brīvu vakaru netālu no labierīcībām, vakaru pavadīt ērtās drēbēs, vienojoties ar ģimenes locekļiem, ka rindas gadījumā jums tiks nodrošināta prioritāte tualetes apmeklējumam. Gatavošanās vakarā vēlams sagādāt sev interesantu lasāmvielu vai filmu planšetē, ko varat skatīties, atrodoties labierīcībās. Tas, kāds preparāts un shēma (vienreizēja deva vai dalīta deva) tiks izmantota konkrētam pacientam, ir atkarīgs no pacienta vispārējā stāvokļa, paredzamā procedūras veikšanas laika un citiem faktoriem.

Pēc šo zāļu lietošanas pacientiem būs bieža un šķidra vēdera izeja, tas ir normāli un liecina, ka zāles ir iedarbojušās. Pēdējai vēdera izejai pirms izmeklējuma vajadzētu būt kā kumelīšu tējai – dzidri dzeltenai. Reizēm, lietojot zarnu tīrīšanas līdzekli, var novērot blakusparādības – sliktu dūšu, vemšanu, vēdera pūšanos, sāpes vēderā un galvassāpes. Ja nepieciešams, starp līdzekļa lietošanas intervāliem var sūkāt citrona šķēlīti vai gaišas, caurspīdīgas ledenes. Vēsa līdzekļa dzeršana caur salmiņu var mazināt blakusparādības.

Vēlamies iedrošināt pacientus vajadzības gadījumā veikt kolonoskopijas izmeklējumu, nekautrēties jautāt detaļas savam ģimenes ārstam vai gastroenterologam un noskaidrot savas resnās zarnas veselības stāvokli.
Made on
Tilda